
Każdy jubileusz a ZŁOTE GODY szczególnie to taki dzień, który z jednej strony z wywołuje refleksje, wspomnienia i… nostalgię za tym, co minęło a z drugiej wyznacza dalszy kierunek działania…….licząc, że jutro nie będzie gorsze niż wczoraj, że dziś w to jutro pozwala patrzeć z optymizmem i nadzieją.

W dniach 19-20 listopada przewodnicy z Akademickiego Koła Przewodników Tatrzańskich i Studenckiego Koła Przewodników Górskich hucznie i licznie obchodzili jubileusz 50-lecia. Obchody, na które zjechało ok. 350 przewodników rozpoczęły się tradycyjną mszą w starym kościółku oraz złożeniem kwiatów na grobie patronów AKPT – W.H i Z. Paryskich. O godzinie 12 – z Kir ruszyła wycieczka „w stylu retro”. Damy i panowie w strojach i wyposażeniu z epoki Chałubińskiego wędrowali w głąb Doliny Kościeliskiej. Towarzyszyła im góralska kapela, obfite jadło i napitki oraz ponad setka przewodników. Choć pogoda nie dopisała nastroje podgrzewane wielością nalewek były co najmniej takie jak u bawiących w Tatrach turystów z końca XIX wieku.

Wieczorna część obchodów odbywała się w gościnnych progach WZW w Kościelisku. Przy góralskiej kapeli i suto zastawionych stołach niektórzy z przewodników otrzymali wyróżnienia i odznaczenia a zaproszeni goście dowartościowali nas ciepłym słowem i życzeniami. Paweł Skawiński – Dyrektor TPN, Piotr Bąk – Burmistrz Zakopanego,Andrzej SasułaMarszałek Małopolski, Włodek Cywiński nauczyciel wielu przewodnickich pokoleń, Adam Marasek – v-ce szef TOPR, Paweł Szpindor – przedstawiciel Ministerstwa oraz prezesi kół przewodnickich przypominali jak wiele ich z „Akademikami” łączy, jak wielu z nich uprawnienia przewodnickie zdobywało w AKPT/SKPG. Całość uroczystości prowadzili Benia Zawilińska – prezes SKPG i Krzysztof Kulesza prezes AKPT.

Po „oficjalnościach” przyszedł czas na przewodnicką Watrę, przy której ślubowanie składali świeżo „upieczeni” kursanci tatrzańscy i beskidzcy. Do AKPT przyjęto absolwentów ostatniego kursu przewodnickiego :Lucynę Kuchno, Patrycję Piskorską, Piotrka Anteckiego, Jaśka Ceklarza, Bartka Czapskiego, Maćka Florysa, Grześka Foltę, Pawła Jezutka, Pawła Krupę, Artura Krupińskiego, Rafała Misiudę i Przemka Wójcika. Decyzja zarządu nadrobiono także pewne niedopatrzenie i przyjęto do Koła osobę już niemal legendarną i związaną z nami od wielu, wielu lat czyli Wojtka Dudziaka

Późnym wieczorem 350 przewodników i zaproszonych gości zabawiał tradycyjny kołowy kabaret. Starsi z dużą nostalgią próbowali rozpoznać siebie i kolegów na starych filmach i zdjęciach jubileuszowej wystawy. Potem przyszedł długo oczekiwany czas na tańce, hulanki, swawole, które dla wielu zakończyły się……….śniadaniem.

W niedzielę sportowym akcentem jubileuszu był słynny z zaciętości i wysokiego poziomu mecz piłkarski Tatry – Beskidy. Wykorzystując lepszą znajomość terenu wygrali, jak zwykle ostatnio przewodnicy tatrzańscy 4:1.
Dodatkowo, jak donosi koleżanka Iwuszka, po tym „właściwym” meczu nastąpił krótki „meczem bab” – zresztą oddajmy jej głos:
” A z meczem było tak, że jak już stałyśmy w szyku na boisku, jedna beskidzka Mareta chwycila piłkę i się na nią wywaliła. Za chwilę przykryło ją jakieś 20 bab. Ja miałam dobrą pozycję wyjściową, bo byłam druga od dołu. Więc wyłuskałam piłkę i odrzuciłam ją Sułkowi, który z tą piłką nawiał.”
Czyli tutaj też tatrzańscy górą..:-)))
Krzysztof Kulesza
Fot: Lucyna Kuchno, Tadek Kuchno, Ania Chmaj

Relacja z „Lecia”, napisana przez honorowego członka naszego koła Apoloniusza Rajwę ukazała się także w numerze 48/2005 „Tygodnika Podhalańskiego”,
Krótka notatka o obchodach naszego „Lecia” ukazała się także w najnowszym (nr 15 – zima 2006) numerze kwartalnika „Tatry”
MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA MINOLTA DIGITAL CAMERA