Od 4 do 7 kwietna około 30 członków naszego Koła spotkało się w Zbójnickiej Chacie na zimowym obozie AKPT. Co prawda temperatury zimowe nie były, narciarzy czekało 5 km transportu desek na plecach, a piechurów mokry i przepadający śnieg. Jednak wyżej wciąż zastaliśmy zimową scenerię, a śniegu nie brakowało. Przyjemny żółty firn, z warstwą saharyjskiego pyłu, mieszał się z nową, bielutką warstwą z niedawnego opadu, która jednak szybko zrobiła się mokra i ciężka.

Główna organizatorka obozu, Anna Grzybowska, zjawiła się na miejscu już w środę na rekonesansie, natomiast większość uczestników przeznaczyła czwartek na mozolne doczłapanie do schroniska. Kilometr przewyższenia z ciężkimi plecakami dał się (prawie) wszystkim we znaki.

Piątek przywitał nas lekkim mrozem i nieco zachmurzonym niebem. Tego dnia warunki były najlepsze i pozwoliły na realizację mniej lub bardziej ambitnych planów. Ambitna była też wieczorna zabawa, przy śpiewie i dźwiękach gitary i tamburyna, a później odrobina tańca do bardziej nowoczesnych rytmów. Tego wieczora parę osób padło ofiarą „Chachora” [1] co uratowało je przed podstępną sobotnią pogodą. Sobota bowiem zapowiadała się całkiem przyjemnie, jednak o 14 nadciągnęły ciężkie chmury i deszcz. Na szczęście wszystkie zespoły poza jednym zdążyły wrócić do tego czasu do schroniska.

Niedziela to oczywiście czas powrotów i narastającego upału. Prawie wszyscy zdążyli się wybrać na jeden z okolicznych szczytów lub przełęczy przed powrotem do domu.

Na wyjeździe popularnością cieszyły się: Rohatka, Świstowy Szczyt i Zawracik Rówienkowy. Oprócz tego nasi piechurzy i narciarze zwiedzili też Graniastą Turnię, Czerwoną Ławkę, Strzelecką Turnię, Zadnie Rówienki i Sławkowską Przełęcz. Na drobne wyróżnienie zasługuje wspinaczka na Jaworowy Szczyt, jednym z południowych żlebów, zespołu Maciej Florys, Tomasz Dyląg, Krzysztof Kowal oraz zjazdy z Żółtej Ławki i Pośredniej Przełęczy (około S2+, kolejno 600 i 700 metrów deniwelacji) narciarskiej ekipy uderzeniowej Romek Czoch, Jacek Kucia, i Artur Sosnal.

Artur Sosnal

[1] – za: https://sakwa.org.pl/slownik/ hasło: „Chachor”


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *