Środowisko Przewodników Tatrzańskich jest głęboko poruszone wypadkiem, który miał miejsce w Tatrach 17 września 2023 r. Składamy wyrazy współczucia i wsparcia dla rodziny i bliskich turystki, która zginęła na Orlej Perci. 

Wypadek zdarzył się na wycieczce prowadzonej przez Przewodniczkę Tatrzańską III klasy. Każda osoba mająca uprawnienia Przewodnika Tatrzańskiego III klasy ma uprawnienia do prowadzenia turystów po Orlej Perci w warunkach letnich. Wedle naszej najlepszej wiedzy stwierdzamy, że w tym wypadku nie został popełniony błąd w pracy przewodnika górskiego.

Podczas wycieczki warunki pogodowe i terenowe były dobre. Wszyscy uczestnicy byli w dobrej formie psychofizycznej, posiadali odpowiednie wyposażenie oraz byli odpowiednio instruowani. Niestety, doszło do nieszczęśliwego wypadku, w miejscu łatwym, gdzie asekuracja z użyciem lonży viaferratowej nie jest możliwa i nie ma sztucznych ułatwień. Musimy uznać, że takie sytuacje; choć tragiczne w skutkach i bolesne dla całego środowiska górskiego; mogą się wydarzyć.

Zarząd Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *