PrzewodnikKontakt
Agnieszka Adamczyk
klasa III
tel: +48 502 621 435;
e-mail: agneskop@yahoo.com
Anna Czas
klasa III
tel: +48 609 49 01 50;
www.szkola-morskie.pl
Jakub Ćwiąkała
klasa III
tel: +48 660 423 544;
e-mail: qba_1@op.pl
Jacek Dańda
klasa III
e-mail: danda@agh.edu.pl
Dariusz Dyląg
klasa III
tel: +48 600 936 616, +38 097 025 38 64;
https://dariuszdylag.pl
Krzysztof Dziabała
klasa III
tel: +48 694 74 25 15;
e-mail: krak58@yahoo.com
Maciej Florys
klasa II
tel: +48 601 96 97 33;
e-mail: maciej.florys@gmail.com
Grzegorz Folta
klasa II, język angielski
tel: +48 601 69 73 25;
e-mail: grzegorz@gropa.pl
Zbigniew Gołda
klasa III
tel: +48 692 48 12 80;
e-mail: zbidaa@gmail.com
Andrzej Grzechynka
klasa III, język rosyjski
tel: +48 602 79 91 22;
e-mail: a.grzechynka@gmail.com
Małgorzata Kisiel
klasa III, język angielski
tel: +48 609 07 70 76;
e-mail: janikmalg@gmail.com
Marcin Kisiel
klasa III
tel: +48 666 84 10 41;
e-mail: cihy_kis@o2.pl
Katarzyna Kołodziej
klasa III, język angielski
tel: +48 692 621 774;
e-mail: dominiorre@interia.pl
Sebastian Komperda
klasa III
tel.: +48 502245691;
e-mail: sebastiankomperda@gmail.com
Paweł Krupa
klasa III
tel: +48 608 44 69 19;
e-mail: Pawelkrupa@poczta.fm
Lucyna Kuchno
klasa III
tel: +48 669 24 38 63;
e-mail: lucy.kuchno@gazeta.pl
Eliza Kujan
klasa III
tel: +48 606 63 46 30;
e-mail: eliszka007@wp.pl
Krzysztof Kulesza
klasa II
tel: +48 604 27 44 25;
e-mail: Krzysztof.Kulesza@imgw.pl
Kazimierz Liszka
klasa I
tel: +48 504 02 86 41;
e-mail: k.liszka@krakow.pios.gov.pl
Artur Łabudzki
klasa III, język angielski
tel: +48 603 69 10 06;
e-mail: labudzcy@poczta.onet.pl
Andrzej Marasek
klasa I
tel: +48 605 83 59 13;
e-mail: jmarasek@o2.pl
Rafał Misiuda
klasa III, język niemiecki
tel: +48 695 43 12 72;
e-mail: rafalms@gmail.com
Stanisław Mlekodaj
klasa III
tel: +48 693 540 635;
e-mail: st_ml@o2.pl
Zofia Musielewicz
klasa III, język rosyjski
tel: +48 695 524 822;
e-mail: zofiamn@interia.pl
Małgorzata Niemczyk
klasa III
tel: +48 607 187 731;
e-mail: gosian@outlook.com
Tomasz Nodzyński
klasa I
tel: +48 609 18 18 00;
www.szkola-morskie.pl
Renata Piekar
klasa III, język angielski
tel: +48 609 31 03 40;
e-mail: renata.piekar@krakow-tatry.pl
Weronika Półtawska, klasa III,
język włoski, hiszpański, słowacki
tel: +48 504 98 85 53;
e-mail: weronika.anastazja@gmail.com
Szymon Pietruszewski
klasa III
tel: +48 698 72 27 33;
e-mail: voger@poczta.onet.pl
Alicja Poręba
klasa III
tel: +48 503 311 207;
e-mail: porebaala@gmail.com
Janusz Poręba
klasa II
tel: +48 503 115 882;
e-mail: januszporeba1@gmail.com
Danuta Przybylska
klasa III, język angielski, japoński
tel: +48 795 271 567;
e-mail: tatry.przewodnik@gmail.com 
Wojciech Przybyłowicz
klasa I, język angielski, francuski
tel. +48 505 355 834;
e-mail: guide.wojtek@gmail.com
Marek Radwański
klasa III, język francuski
tel: +48 600 46 92 83;
e-mail: mradwanski@gazeta.pl
Marek Sawka
klasa III
tel: +48 508 676 897
e-mail: marsawka@poczta.onet.pl
Wojciech Sowa
klasa II, język angielski
tel: +48 600 419 806;
e-mail: wojciech.sowa@gmail.com
http://mountaineer.pl
Kazimierz Stagrowski
klasa III
tel: +48 601 59 59 19;
e-mail: stagrowski@wierchy.krakow.pl
Joanna Stasielak
klasa III
tel.: +48 604 56 61 35;
e-mail: joanna.stasielak@gmail.com
Robert Staszkiewicz
klasa III
tel.: +48 608 55 05 24;
e-mail: robert.staszkiewicz@gmail.com
Teresa Stochel
klasa III, język angielski
tel: +48 668 48 51 11;
www.teresastochel.multi-play.eu
Małgorzata Stojek
klasa II, język angielski, francuski
tel: +48 604 60 96 60;
e-mail: ghstojek@cyf-kr.edu.pl
Grzegorz Szarek
klasa III
tel: +48 606 201 536;
e-mail: info@karpackadusza.pl
Jacek Ślizowski
klasa III
tel: +48 606 31 71 99;
e-mail: smrek_jacek@interia.pl
Maciej Walicki
klasa III, język angielski
tel: +48 605 18 77 61;
e-mail: mwalicki@poczta.fm
Joanna Widlarz
klasa III, język angielski
tel: +48 606 44 35 34;
e-mail: ajka@ajka-guide.pl
Adam Wnęk
klasa III
tel: +48 509 82 86 47;
e-mail: adamwnek@onet.pl
Dominik Wolski
klasa III
tel: +48 660 577 399;
e-mail: wolski_d@yahoo.pl
Ewa Teresa Zych
klasa III
tel: +48 502 37 59 40;
e-mail: tzych@pk.edu.pl


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 4 marca 2011 r.w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek (Dz. U. Nr 60, poz. 302)


Przewodnicy I klasy
Przewodnik kl. I
– w warunkach letnich – drogi powyzej III stopnia trudności w skali UIAA
– w warunkach zimowych – powyzej II stopnia trudności w skali UIAA

(w praktyce wszystkie drogi tatarenickie bez ograniczeń)

Przewodnicy II klasy
Przewodnik kl. II
– w warunkach letnich – wszystkie szlaki znakowane i nieznakowane oraz drogi wspinaczkowe do III stopnia trudności w skali UIAA (na obszarze Tatr Polskich w rejonach dopuszczonych przez TPN do uprawiania taternictwa)
– w warunkach zimowych – wszystkie szlaki znakowane i nieznakowane oraz drogi wspinaczkowe do II stopnia trudności w skali UIAA (na obszarze Tatr Polskich w rejonach dopuszczonych przez TPN do uprawiania taternictwa)


Przewodnicy III klasy
Przewodnik kl. III
-w warunkach letnich* – wszystkie szlaki znakowane na terenie Tatr Polskich
-w warunkach zimowych* – szlaki znakowane na terenie Tatr Polskich z wyłączeniem następujących szlaków:
1. Liliowe – Swinica
2. Orla Perć wraz ze wszystkimi szlakami dojściowymi, z wyjątkiem ich następujących odcinków (dopuszczalnych):
– Murowaniec – Czarny Staw (fragment niebieskiego szlaku na Zawrat)
– Murowaniec – Czerwony Staw (fragment żółtego szlaku na Krzyżne)
-Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów – do zakończenia ramienia Kołowej Czuby (fragment niebieskiego szlaku na Zawrat)
3. Zielony Staw – Swinicka przełęcz
4. Czarny Staw Gasienicowy – Karb-  Kościelec
5. Zielony  Staw  – Karb-  Kościelec
6. Morskie Oko – Dolina Pięciu Stawów
7. Morskie Oko – Wrota Chałubińskiego
8. Czarny Staw – Rysy
9. Czarny Staw – Przełęcz pod Chłopkiem

*Ilekroć jest mowa o:
1) warunkach zimowych – należy przez to rozumieć występowanie lokalnych zalodzeń, głębokiego lub świeżego śniegu, w trakcie których uprawianie turystyki wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, w szczególności czekana, raków;
2) warunkach letnich – należy przez to rozumieć stan, w którym nie występują czynniki atmosferyczne, o których mowa w pkt 1.